YORKSHIRE KANARYA

Yorkshire Kanaryanın Kökeni:
Ana vatanı İngiltere olan bu kuş ilk1860 yılında geliştirilmiştir.

Yorkshire Kanaryanın  Özellikler:

Boy en az 17 santim olmalıdır,duruşu diktir, omuzlar geniş ve yuvarlaktır, kanatlar uçlarda çaprazlaşmaz, vücuda yapışık, kafa geniş ve yuvarlak, ense omuz çizgisi ile aynı izada yani boyun kökünde çukur yoktur, dolgun görünmelidir, gözler merkezi yerleşimlidir. Göğüs dolgun olarak, gaganın dibinden başlar, tüyler kısa, sık ve vücuda düzgün yapışık, kıvrık tüyler ve belirgin kaşlar istenmez, ortalama ömrü 10 yıldır. Renk olarak kendi renginde olabildiği gibi, renk maması verilerek beslenen kuşlarda bulunur.Üretimde fazla yavru alamaya bilirsiniz, yavruların güvenliği için derin folluk kullanmalısınız, üreticiler genelde yorkshire yumurtalarını başka bakıcı anne ve babanın (kırma ırklar) altındaki yumurtalarla değiştirir, bazı yetiştiricilerde annenin yavruları büyütmesi için yalnız bırakırlar, böylece bir erkek kuşu – üç dişi kuşla çiftleştirirler, elde edilen yavrularda yarışmalarda istenilen dik duruşu elde etmek için eğitilmektedir
Beyaz Yorkshire Kanarya:
Heykel gibi yakışıklı ve güzel bir kuştur,beyaz Yorkshire ,tüm yönü ile düzenli,uzun sarı kuşların dışında albenisi olan bir renge sahiptir.Beyaz kanaryalar hakkında ki yetiştirmesi zor oluyor korkusu hızla, ortadan kayboluyor. Biri, “Onları elde etmek güçtür” diyebilir, ama öyle nadir ve güzel ki ;mükemmel ve heykel gibi bir beyaz Yorkshire için çabalamaya değer.
Besleme düzenleri aynen diğer Yorkshireler gibidir. Ben,yeni başlayanlara hafif bir sarıyla beyaz bir kuş çiftleştirerek işe başlamalarını tavsiye ederim. Bu bizim, belirli karakteristikleri ayarlamayı denemiyor olduğumuz olaydır.Bu iki kuştan beyaz yavrular muhakkak ki alınacaktır.
Beyaz olan erkek veya dişi fark etmez, yavruların yüzde elli civarında beyaz olma şansını çoğaltır bu çiftleşme.
Beyaz kuşlar, tecrübeli besleyicilerin ellerinde, çoğunlukla iyi sonuçlar vermektedir ama yetiştirici,ebeveylerin en azından üç üretim öncesini bilmelidir.Biz bu yüzden üretim boyunca ne bekleyeceğimizi ve onu elde etmenin yollarını ancak bilebiliriz

Bir önceki yazımız olan Sivrisinek Isırıklarından Nasıl Korunabiliriz Sivrisinek ısırması ısırığı başlıklı makalemizde ev kuslari etiketi, ısırık ve ısırması hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!