Buradasınız: Ana sayfa - Genel - TAVŞAN hakkında bilgi TAVŞANLAR TAVŞANLAR NE YER KAÇ ÇEŞİT TAVŞAN TÜRÜ ÇEŞİTİ VARDIR

TAVŞAN hakkında bilgi TAVŞANLAR TAVŞANLAR NE YER KAÇ ÇEŞİT TAVŞAN TÜRÜ ÇEŞİTİ VARDIR

TAVŞAN hakkında bilgi TAVŞANLAR TAVŞANLAR NE YER KAÇ ÇEŞİT TAVŞAN TÜRÜ ÇEŞİTİ VARDIR
Merak ettikleriniz ve daha fazlası bu sitede
Av Köpeklerin her kadar yakalama konusunda en sevdiği olsa da tavşanlar hayatımızın vazgeçilmezi…
www.kopekburada.org
r1
Tavşanlar sanıldığının aksine, kemirgen ailesine değil, tavşangiller ailesine mensup hayvanlardır.Kocaman kulakları,faklı tüy yapıları ve ağızlarındaki 2 set diş tavşanları diğer kemirgenlerden ayırır. Okyanusya hariç,dünyanın her yerinde yerli olarak bulunurlar. Yaklaşık 50 farklı tavşan türü vardır.Ortalama ömürleri 4-9 yıldır. Tavşanlar otobur ve crepuscular(gün batımı-gün doğumu arası aktif) hayvanlardır. Sosyalleşmeyi çok severler ; yalnız kalırlarsa depresifleşirler.
r2
TAVŞAN BAKIMI
Tavşanlar sakin ortamlarda yaşamak isterler.Yüksek seslerden, gürültüden rahatsız olurlar. Kafesleri sıkılmadan hareket edebilecekleri büyüklükte olmalıdır. Kafesi, doğrudan güneş almayan fakat aydınlık, havadar (cereyan almayan) bir yere yerleştirin. Isı çarpmaları çok tehlikelidir. Tavşan beslemek için ideal ısı 15-25 derecedir. En ideal kafesler, zeminlerinde kirlerin birikmesi için ızgaraları olan modellerdir. Bu ızgara aralıklarının tavşanın ayağının geçemeyeceği küçüklükte olmasına dikkat edin, aksi takdirde ciddi yaralanmalara sebep verebilirsiniz. Tavşanlar zemini kazıp,toprağın altına saklanmayı çok severler. Onların bu ihtiyaçlarını karşılamak için,kafese içi bol kuru saman dolu küçük bir yuva koyun. Böylece samanları eşeler ve kendini içinde güvende hissedeceği bir yuva yapar. Pet shoplarda satılan akıtmayan özel bir suluk,tuvalet kabı vazifesi görecek ufak bir kap, mama kabı, birkaç oyuncak başlıca gerekli malzemelerdir. Kemirme ihtiyacını karşılamak için manavlardaki tahta sebze kutuları, karton koliler idealdir. Haftada bir kez kafesi uygun temizlik malzemeleri ile yıkayın . Pet shoplarda tavşan kafeslerinin dezenfeksiyonu için satılan ürünlerden kullanabilirsiniz.
r3
Tavşanınızın her gün 3-4 saat evde serbest hareket etmeye ihtiyacı vardır.Onu serbest bırakacağınız alanda boşta elektrik –bilgisayar- telefon v.b kabloların olmamasına dikkat edin. Maalesef tavşanların kemirmemeleri için eğitilmeleri mümkün olmuyor. Ama siz yine de onu kemirmemesi gereken bir şeyi kemirirken görürseniz el çırpıp vazgeçirmeye çalışabilirsiniz. Yüksek sesle bağırıp onu korkutmayın; çünkü tavşanlar korktukları zaman tuvaletlerini yaparlar.
Tavşanlar temizlik için tüylerini yalar. Yalarken yuttukları tüyleri kusamadıkları için bu tüy yumakları mide ve bağırsak problemlerine sebep olurlar. Kısa tüylü tavşanları haftada 2 kez, uzun tüylü ırkları her gün taramak gereklidir.Özellikle mevsim değişmelerinde tüy dökümü fazlalaşır.Tarayarak ölü tüyleri toplamak tavşanınızın sağlığı açısından önem taşır. Tavşanların tırnakları doğada sert zeminlerde yürüdükleri için törpülenir ve uzamazlar. Kafeste yaşayan tavşanların 2 ayda bir tırnaklarını kesmek gerekir. Aksi takdirde tırnakları uzar ve kırılır. Giyotin tipi tırnak makasları bu iş için daha uygundur. Tırnakları keserken damarlı bölgeye gelmeme sine çok dikkat edin.  Bu işi daha önce hiç yapmadıysanız veteriner hekiminizden size gösterme sini isteyin.

Tavşanların dişleri yemek yerken birbirlerine sürter ve doğal bir şekilde törpülenir. Kafese koyacağınız tahta, karton, dal gibi malzemeler de tavşanınızın dişlerini törpülemesine yardımcı olacaktır. Bazen çene yapılarındaki bozukluklardan dolayı tavşanların dişleri törpülenemez ve dişler olmaması gerektiği kadar uzar. Bu tip durumlarda dişlerin kesilip törpülenmesi için tavşanınızı veterinerinize götürmelisiniz.

r5
TUVALET EĞİTİMİ
Tavşanlar çok temiz hayvanlardır. Tuvaletlerini hep aynı noktaya yaparlar. Tuvalet alışkanlığı nın olması için tavşanınızın en az 3 aylık olması gerekir. Yeni aldığınız tavşanınızı 1-2 gün gözlemleyin; kafesin neresine tuvaletini yapıyorsa oraya içine temiz havlu kağıt serili küçük bir tuvalet kabı koyun. Genelde tuvaletlerini kaba yapmasında bir sorun yaşamazsınız. Tuvalet kaplarının içine kum, talaş gibi malzemeler sermeyin. Bunları yutan tavşanınızda sindirim ve solunum problemleri görülebilir. Bazen tavşanlar ilk günden mama kaplarını tuvalet olarak kullanırlar. Israrcı olmayın.  Mama kabını tuvalet kabı olarak kullanın ve başka bir mama kabı koyun (mama kabını kafesin zeminine koymayın, tele asın). Tavşanlar iki tür kaka yaparlar. Birincisi hepimizin bildiği sert küçük misketlere benzeyen kakadır. Diğeri cecotropes dediğimiz, sindirilmemiş gıdalardan yana zengin, besin değeri yüksek yumuşak bir kakadır. Tavşan bu kakayı günde bir kez yapar ve bunu yalayarak yer.

BESLENME

Tavşanlar otobur hayvanlardır. Günlük beslenmeleri kuru ot (özellikle yonca), kuru yem, sebze ve meyve ve yeşillik karışımından oluşmalıdır. Havuç sanılanın aksine en favori yiyecekleri değildir. Fazla şeker ihtiva ettiği için haftada 1-2 kez en fazla ½ havuç verilmelidir. Tavşanların midelerinin kasları zayıftır. Midede biriken bloğun bağırsaklara itilebilmesi için mideye tekrar yeni yem girmesi gerekir. Kurutulmuş otun (yonca) kafeste her zaman hazır bulunması bu açıdan gereklidir. Kuru yonca vit.A bakımından da zengindir. Yalnız pelet yem yiyen tavşanlarda aşırı kabızlık gözlemlenir.
Yeşillikler : maydanoz, dere otu, roka, hindiba, marul, pancarın yeşil sapları, su teresi
Sebzeler : yeşil fasulye, lahana, enginar yaprakları, kereviz sapı, Brüksel lahanası.
Yeşillik ve sebzenin fazla miktarlarda verilmesi ishale sebep olabilir. 3 aydan küçük tavşanlara sebze ve yeşillik vermeyiniz. Ayrıca süt , tavşanlara uygun bir gıda değildir ve ishale sebep olur. Yavrular ilk 30-45 gün anne sütüyle beslenirler. Yeterli anne sütü almaları bağışıklık sistemlerinin kuvvetlenmesi açısından çok önemlidir. İlk 15 günden sonra yavrular yavaş yavaş kuru ot, yonca, pelet yem yemeye başlarlar. 1 aylık bir tavşan ortalama400-600gr. olmalıdır.
Nadiren ve az miktarda verilecekler: badem, ceviz, yer fıstığı, elma, armut, buğday, çavdar, kurabiye parçaları, arpa.

Tavşanınızın kafesine her gün taze içme suyu koymayı unutmayın. Tavşanınızı bahçeye çıkartıyorsanız zehirli ve zararlı bitkileri yememesi için dikkat edin.

ÜREME
r4
Tavşanlar doğada en çok üreyebilen hayvanların başında gelir.  Nüfusları kontrol altına alınamadığı için Avustralya’nın Queensland bölgesinde evlerde dahi beslenmeleri yasaklan mıştır.  Yılın her zamanı çiftleşebilirler. Doğada en çok kış sonu ve ilkbahar başı üredikleri görülmüştür. Sağlıklı bir dişi yılda 10 kez doğum yapabilir. 1.5-2 yaş dişilerin en fazla sayıda doğum yaptıkları dönemdir. Dişi yavru tavşan 3.5-4 ayda erginliğe erişir. 5-7 aylık olduğunda ilk yavrusunu yapabilir. Erkek yavru tavşanlar ilk çitleşmelerini 8-10 aylıkken yapabilirler. Gebelikleri 30-32 gün arasıdır. Bir seferde 1- 14 (genellikle 5-7) yavru yaparlar.
Tavşanlarda üreme organının çıkış deliği dişilerde uzunluğuna bir yarık şeklinde, erkeklerde ise yuvarlaktır ve bastırıldığında üreme organı bir çıkıntı şeklinde ortaya çıkar. Dişi tavşanın kafeste boylu boyunca yatması, otları dağıtması, vulvasının şişmesi eşleşme isteğinin belirtileridir. Tavşanınızı çiftleştirecekseniz her zaman dişiyi erkeğin kafesine götürün. Dişile kendi kafeslerinde daha hırçın davranırlar. 3-4 çiftleşmeye müsaade edin. Sonra dişiyi tekrar kendi kafesine koyun. Mevsim kışsa, kafesin soğukta kalmadığına emin olur. Gebelikte ve yavrular büyürken kafesin içinde bulunduğu ortamın sıcaklığı 22-28 derecenin altına düşmemelidir.

Doğumdan birkaç gün önce dişi göğüs ve karın altı tüylerini yolar; saman,sap ile yuva hazırlamaya başlar.(bazen de hazırlamayabilir.)Normalde doğum çok kolay ve hızlı gerçekleşir.( 7-30 dakika sürer.)Nadiren bütün bir gün de sürebilir. Gebeliğin 33. gününde doğum halen gerçekleşmemişse,tavşanınızı doğumu başlatacak oksitosin iğnesi için veterinerinize götürmelisiniz. Ölü embriyo varsa, sorun uterusun burulması da olabilir. 8 den fazla yavru varsa yavru ölümleri daha çok görülür; çünkü annenin 8 memesi vardır ve daha fazla sayıda yavruyu beslemekte yetersiz kalır. Doğumdan sonraki ilk 48 saat anneyi rahatsız etmeyin ve yavrulara bakmaya çalışmayın;hele yavrulara kesinlikle dokunmayın. Strese giren anne yavruları yuvadan atabilir, hatta onları yiyebilir. Doğumdan 2-3 gün sonra anne tekrar çiftleşmeye hazır olur. Yavrular 5-8 hafta anne sütü emerler. 3. Haftadan itibaren katı gıdalardan da tüketmeye başlarlar. Erkek yavrular annelerinin kafesinde 3 ay,dişi yavrular ise 18-20 hafta kalabilirler.

TAVŞAN HASTALIKLARI
İSHAL: Tavşanda ateş, iştahsızlık, su içememe, halsizlik ve dehidrasyona sebep olur. Yanlış beslenme veya enfeksiyon kaynaklı olabilir.
ENFEKSİYONA BAĞLI İSHAL—virüsler, bakteriler ve parazitler başlıca etkenlerdir. Parazit olarak tenyalar (cysticercosis-kedi köpek dışkısı ve yemlerle tavşana geçer.Karaciğere yerleşir.), nematodlar ( 14-16 mm.s olucanlardır. Yeşilliklerin üstündeki larvalarla tavşana geçer) en başlıcalarıdır. Yine parazitlerle geçen en yaygın hastalıklardan bir diğeri de bağırsak koksidiyozudur. Tavşan paraziti aldıktan 4-6 gün sonra ishal başlar. Yukarıdaki belirtiler görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden tavşanınızı veterinere götürmelisiniz.
 YANLIŞ BESLENMEDEN KAYNAKLANAN İSHAL—Tavşanınızı çok fazla yeşillik ve sebze ile beslemek en önemli etkendir. Yavrularda sindirim sistemleri gelişmeden bu gıdalara başlamak, inek sütü vermek de ishale sebep olur.
KULAK UYUZU—Etkeni psoruptes cunucili’dir. Kulaklarda kahverengi kabuklanmalar oluşur. Tavşan bu bölgeleri kaşımaya çalışır. Veterinerinizden uygun parazit ilaçlaması yapmasını isteyin.
SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI—Burun akıntısı, hapşırık, öksürük, kuryza, zatürre, burunda cerahat, sinüzit,ishal, ateş, boyun tutulması, zor solunum hastalığın belirtileridir. Kafesin soğukta kalması,hava değişimleri,toz-amonyak solunumu, bakteriler(pasteuruella, bordetella, klebsiella, staphyloccocci, ecoli, salmonella, listeria), virüsler ve parazitler hastalığın etkenleridir.
RİNGWORM—Dermotamycosis veyotnchophytosis olarak bilinen deri ve kıl hastalığıdır. Deride kuruma,pullanma ve tüylerde matlaşma görülür.
APSE &MASTİTİS—Özellikle tel kafeslerde yaşayan tavşanlarda daha sık görülür. Apseye sebep olan en yaygın etken staphylococcus’dur. Antibiyoik tedavisi önerilir.
GENİTAL ENFEKSİYONLAR—Kalabalık popülasyonlar halinde yaşayan tavşanlarda daha sık görülür. Bazı zührevi hastalıklar tavşanın vulva,penis ve testislerine yerleşebilir. Antibiyotik tedavisi önerilir.
PSEÜDOTÜBERKÜLOZ—Üretim çiftliklerinde rastlanır. Üretim yöntemlerinin modernleş mesi sonucu günümüzde çok azalmış bir hastalıktır. Hastalık,Pseüdotüberkülozdan kaynaklanan beyazımsı çok sayıdaki nodüllerle iç organlarda (özellikle dalakta) yoğunlaşması ile oluşur.
TRWHOPHAGY—Kürk yeme hastalığı olarak da bilinir. Davranış problemleri, çevre faktörleri,kafesin yetersiz gün ışığı alması, fazla kalabalık ve dar kafesler bu hastalığa sebep olabilir.

ISI ÇARPMALARI—Tavşanlar çok yüksek ısılarla baş edemezler. Baygınlık geçiren, düzgün solunum yapamayan tavşanınızı derhal serin bir yere alın. Suyla ıslattığınız bir havluya sarın ve vakit geçirmeden veterinere götürün. Buzla vücut ısısını düşürmeye çalışmayın.

TAVŞAN BAKIMI VE HASTALIKLARI HAKKINDA KİTAPLAR
Tavşan Yetiştiriciliği ve Hastalıkları—Lebas & Coudert & Rouriver
Tavşan Hastalıkları—Prof.Dr.Arif Kurtdede
Maratoncu Dostumuz Tavşan Nasıl Bakılır?—Christine Murley & Carole Orbell—Aksoy Kitapçılık
Laboratuvar Hayvanları Hastalıkları ve Sağaltımı—Doç.Dr.Ramazan Durgut & Prof.Dr.Ender Yarsan

 

TAVŞAN IRKLARI

33

Bir önceki yazımız olan Yavru Kedi Bakımı Yavru Kediler Yavru kedi satış Yavru kedilerin bakımı detaylı Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,


TAVŞAN hakkında bilgi TAVŞANLAR TAVŞANLAR NE YER KAÇ ÇEŞİT TAVŞAN TÜRÜ ÇEŞİTİ VARDIR için yapılan yorumlar : 2 Yorum yapıldı


  1. 1 pelin  yorumladı. 12:16 - 09 / 01 / 2011: Internet Explorer 7.0 Internet Explorer 7.0 Windows XP Windows XP
    Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1)

    benım tavsanım yeni dogum yaptı 10 tane 5 i öldü 5 kaldı içlerinden 1 tanesi anne sütü emmiyor biz sırıngayla havuç suyu veriyoruz öbürlerine bakıs çok zayıf ne yapmamız gerekıyor ???

  2. 2 asdfg  yorumladı. 01:03 - 15 / 01 / 2012: Internet Explorer 9.0 Internet Explorer 9.0 Windows 7 Windows 7
    Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.1; Trident/5.0)

    yavru tavşana havuç suyu verilmez anne emzirmiyorsa keçi sütü deneyin


Yorum yapın