MUHABBET KUŞU HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NE İÇERLER

Köpeklerin seslerini bile taklit edebilen bu canlıları yakından tanımak istermisiniz?

m1

Muhabbet kuşları, papağangillerden, bakımları zor olmayan, eğlenceli evcil hayvanlardır. Anavatanları doğu Avustralya’dır. Sürüler halinde ağaç kovuklarında yaşarlar. Tohumlarla beslenirler. İyi bakıldıklarında ortalama ömürleri 7-10 senedir.


BAKIMI

  m2m3

Muhabbet kuşları tek olmaktan hoşlanmazlar. İlla tek kuş bakacaksanız kafese ayna koymanızı öneririz. Eve almak için en ideali 4 ay civarı yavrulardır. Muhabbet kuşunuzun kafesi;  yemlik, su kabı, oyuncaklar, gaga taşı gibi aksesuarlar yerleştikten sonra rahatça gezinebileceği ve hareket edebileceği  bir ebatta olmalıdır. Mümkünse pirinç kafesler tercih etmelisiniz. Bütçeniz buna elverişli değilse boyası çıkmayan, fırın boyalı kafesler de uygundur. Kafesin durduğu yer cereyan almayan, doğrudan güneş görmeyen bir konumda olmalıdır. İdeal ısı, 21 derecedir. Haftada 1 kez kuşunuzun kafesini yıkamalısınız. Bu esnada uygun dezenfektanlar kullanabilirsiniz.kimyasal içeren ev deterjanları kullanmaktan sakının. Kuşunuz gün boyu yalnız kalacaksa evden çıkmadan radyoyu açmanız onun hoşuna gidecektir. Kuşunuzun kafes içindeki hareketleri çok sınırlıdır. Muhabbet kuşları, papağangillerden, bakımları zor olmayan, eğlenceli evcil hayvanlardır. Anavatanları doğu Avustralya’dır. Sürüler halinde ağaç kovuklarında yaşarlar. Tohumlarla beslenirler. İyi bakıldıklarında ortalama ömürleri 7-10 senedir.Haftada 1-2 gün onu kafesten çıkarıp odada serbest bırakın ki uçabilsin. Bu esnada pencerelerin ve kapıların kapalı olmasına dikkat edin. Muhabbet kuşlarının gözleri iyi görmediği için etraftaki eşyalara çarpabilirler. Bunu önlemek için odanız aydınlık olmalıdır.

   Muhabbet kuşları günde 10-12 saat uyurlar. Genelde gündüz aktiftirler. Uyku saatleri sırasında kafesi koyu renk bir örtüyle örtmek, kuşunuzun kendini güvende hissederek uyumasını sağlar. Uyku esnasında gözlerini kapatır ve tek ayak üzerinde dururlar. Bazen de kafalarını sırtlarına gömerek uyumayı tercih ederler.
Muhabbet kuşları banyo yapmayı çok severler. Haftada 1 kez kafesin içine kuşunuzun boyunu geçmeyecek kadar ılık suyla doldurulmuş “banyoluk” koyun. İlk seferde banyoya girmese de, birkaç denemenizden sonra mutlaka yıkanacaktır. Bazı kuşlar yeşilliklerin içinde yıkanmayı severler. Banyo kabının içine atacağınız birkaç marul yaprağı çok hoşuna gidebilir. Banyo zamanlarında kuşunuzun kafesinin cereyanda ve soğukta durmamasına özen gösterin.

m4

Muhabbet kuşlarının tırnakları çok hızlı uzar. Aşırı uzamış tırnaklar kuşun tüneğe tutunmasına mani olur. Çok uzamış tırnakları damarlı bölgeye dikkat ederek kesin ve belli aralıklarla kuşunuzun tırnaklarını törpüleyin. Eğer bu işi daha önce hiç denemediy seniz mutlaka veteriner hekiminizden size göstermesini isteyin. Bilinçsizce yapılan törpüleme esnasında kuşunuzun tırnağındaki kılcal damarlara zarar verebilirsiniz, bu da kanamalara neden olabilir. Tünek zımparaları kuşların tırnaklarını törpülemelerine yardımcı olurlar. Normalde kuşların gagaları düzgün şekilde aşınır. Sizin kuşunuzun gagası düzgün ve simetrik olarak aşınmıyorsa veteriner hekiminizden yardım isteyin. Gagayı şekillendirmek uzmanlık isteri lütfen kendiniz denemeyiniz.
Kuşunuzun sağlıklı gelişimi için ona hoşuna gidebilecek birkaç oyuncak alın. Muhabbet kuşları oyuncu hayvanlardır. Ses çıkaran çanlar, halkalar en sevdikleri oyuncaklardır. Parlak renkli oyuncaklar özellikle ilgilerini çeker.


BESLENME

Ana gıdaları darı’dır ( sarı ve ak darı ). Buna haspur ve arpa ekleyebilirsiniz.Kuşunuzun dengeli beslenmesi için pet-shop’larda hazır karışım mamalar satılmaktadır. Kuşunuzu tek yönlü mama ile beslemeyin. Dönem dönem gıdasında değişiklik yapın. Kalitesiz, markasız açık yemlerden almayın. İleride birçok sağlık problemine neden olabilirler. Kuşunuzun günlük beslenmesi için yüksek kaliteli tohum, temiz taze su ( günlük değiştirilmeli), mürekkep balığı kemiği ( kalsiyum ihtiyacı için ) ve mineral tableti gereklidir. Marul, mandalina, portakal, muz, elma ve üzüm, çok minik porsiyonlar olarak verilebilir.


EVCİLLEŞTİRME

m6


Eve yeni gelen kuşunuz ilk başlarda utangaç olabilir. Birkaç hafta yeni kafesine ve sizin sesinize alışması için zaman tanıyın. İlk haftalardan sonra kafesin içine parmağınızı uzatın ve bekleyin. Kuşunuz parmağınızdan ürkmemeye başlayıncaya kadar her gün bunu yineleyin. Kuşunuz size güvenmeye başlayınca yavaşça göğsünü okşayın. Eninde sonunda parmağınıza tırmanacaktır. Muhabbet kuşunuzu elinizle kavrayarak tutmayın, güvenini kaybedersiniz.


ÜREME

m7


Muhabbet kuşları 6-8 aylıkken çiftleşebilirler. Gagasının üstündeki et ( cere) kahverengi olan kuşlar dişi, mavimsi olanlar erkektir. Bir seferde ortalama   2-6 yumurta yaparlar. 2 yumurta arası birkaç günü bulabilir. Yumurtaları sakın ellemeyin. Anne kuş bu teması hemen anlar ve yumurtayı yuvadan atabilir. Muhabbet kuşunun yumurtlaması için kafese bir folluk koymalısınız. Dişi kuş yuvayı yapmak için  lifli otlar, talaş vb. malzemeye ihtiyaç duyacaktır. Yumurtalardan yavru alabilmek için dişi kuşunuzun erkek bir muhabbet kuşuyla çiftleşmesi gerekir. Dişiler daha zor eşe gelir. Çiftleşme döneminde dişi ve erkeğin bulunduğu kafese başka kuş ilave etmeyin, çünkü saldırganlaşabilirler. Ortalama kuluçka süresi 18 gündür. Dişi kuş ilk yumurtadan sonra kuluçkaya yatar ve yalnız beslenme, su ve tuvalet ihtiyacı için folluktan çıkar. Yavrular yumurtadan çıktıklarında tüysüz ve kördürler. 1 ay boyunca yem yiyemezler, beslenmelerini anneleri sağlar. Yavruların 1 hafta sonra gözleri açılır; 5-6 hafta sonunda gelişimleri tamamlanır; kanat ve kuyruğu gelişir, artık kendilerine bakabilir ve yem yiyebilirler.

  m6m7m8


KONUŞMA EĞİTİMİ


Muhabbet kuşları papağan ailesinin bir mensubudur ve sesleri taklit edebilirler. Genç muhabbet kuşları ( özellikle erkek ve tek olan kuşlar ) yaşlılara nazaran daha çabuk konuşmayı öğrenirler ve daha iyi konuşurlar. Yaklaşık 1000 kadar kelime öğrenebildikleri söylenir. Kuşunuzun konuşabilmesi için aynı kelimeleri her gün sabırla tekrar etmelisiniz. Tekrarlanmayan kelimeleri zaman içinde unuturlar. En ideali yavru kuşunuz 2-4 aylıkken konuşma etütlerine başlamaktır. Muhabbet kuşunuzla sakin sakin konuşup ona güven vermelisiniz. Bazı muhabbet kuşları ne yaparsanız yapın konuşmazlar.

 


HASTALIKLAR

Muhabbet kuşları hassas hayvanlardır, çok çabuk hastalanır, zor iyileşirler. Bu kuşlarda hastalıklar çok hızlı seyreder. Tüylerinin kabarması, iştahsızlık, ishal gibi belirtiler görüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bir hekime danışınız.


İshal = Gıdaya bağlı basit bir hastalık da olabilir; e coli enfeksiyonu, solunum yolları enfeksiyonu, tifo da olabilir.
Nezle = Kuşlarda burun akıntısı; nezle, astım ya da solunum yolları enfeksiyonu nun bir belirtisidir. Kuşa aspirin vermek halk arasında sıklıkla yapılan büyük yanlışlar dan biridir. Kafeste birden fazla kuş varsa hasta kuşunuzu vakit geçirmeden ayırın.
Kusma = Kusma başka hastalıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Çiftleşme isteği, sindirim sistemi rahatsızlıkları, e coli enfeksiyonları kusmaya sebep olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir belirtidir.
Kaşıntılar = İç ve dış parazitler, mantar enfeksiyonları, karaciğer yağlanması, gıdaya bağlı alerjiler kaşıntıya sebep olabilir.
Tümör ve kistler = Muhabbet kuşlarında çok sık görülür. Deride gelişen tümörler, bağırsak tümörleri sıklıkla görülen tümörlerdendir. Yumurtanın karın boşluğunda kalması ekseri tümörle karıştırılır.
Guatr hastalığı = Beslenmede iyot eksikliği, soya fasulyesi, keten tohumu, şalgam türevleri, lahana, brokoli gibi gıdaların fazla tüketilmesi, tiroit bezinin enfeksiyonları, organofosfat gibi zehirli maddelerin alınması guatra sebep olabilir. Kilo kaybı, hırıltılı zor solunum, ötüş bozukluğu, yutkunma güçlüğü, kursakta şişlik, yem çıkarma bu hastalığın bazı belirtileridir. Hekiminizin önereceği iyot tedavisi uygulanmalıdır.
Romatizma = Nem oranı yüksek, serin yerlerde yaşayan, banyodan sonra geceyi ıslak geçiren kuşlarda görülür. Yürümekte zorluk çekmek, ayakta duramamak, düştüğü yerde kalmak başlıca belirtileridir.
Aşırı yağlanma = Dengesiz ve aşırı beslenme, yüksek proteinli gıdalar, unlu besinlerin gereğinden fazla verilmesi aşırı yağlanmanın sebepleridir. Kuşunuzu, daha düşük kalorili gıdalarla besleyiniz ve daha çok hareket edebileceği daha büyük bir kafese koyun.

KUŞ BAKIMI KİTAPLARI


1- Evcil Kuş Bakımı – David Alderton – İnkılap Kitapevi
2- Muhabbet Kuşları Bakım ve Üretimi – Tuncel Altınköprü – Özgür Yayınları
3- Kanarya Bakımı -Hastalıkları–Üretilmesi–– Tuncel Altınköprü – Özgür Yay.
4- Kanarya Bakımı – Nurettin Iraktan – İnkılap Yayınevi
5- Anadolu Kuş Adları Sözlüğü – Mete Çakmak&Mari Işın – Kitap Yayınevi

m9

Bir önceki yazımız olan GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR başlıklı makalemizde etiketi, hırlaması devam eden papağanın eğitimi nasıl olmalı etiketi ve jako papağan özellikleri etiketi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu alana reklam verebilirsiniz!