Buradasınız: Ana sayfa - Köpekler Hakkında - Köpeklerde Şekerin Önemi Köpeklerde Şeker Şeker Gereklimi Zararlımı

Köpeklerde Şekerin Önemi Köpeklerde Şeker Şeker Gereklimi Zararlımı

Köpeklerde Şekerin Önemi Köpeklerde Şeker Şeker Gereklimi ZararlımıŞeker

Köpekler, büyüklük (1-3 kg ağırlığa sahip Chihuahua’ya karşı bir Saint Bernard Köpeği 70-80 kg ağırlığa sahiptir) ve günlük aktivite (bir ev hayvanına karşı kızak çeken bir köpek) bakımından çeşitli ırklar içinde farklılıklar gösterirler. Bu farklılıklar, enerji ve besin maddesi gereksinimleri açısından önemli değişimlere dönüştürülürler. Bir köpeğin besinsel gereksinimlerini karşılamadaki genel amaçlar, ideal sağlık ve uzatılan yaşam süresidir. Bunların ölçülmesi zor olsa da bu zorluk, genel beslenme konusunu kuşatan bazı sorunları ve anlaşmazlıkları açıklar.
Köpeğin normal besin ihtiyaçları su, enerji (karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerden elde edilen), amino asitler (yapıcı protein blokları içeren nitrojen), glikoz (kan şekeri), prekürsörler (karbonhidrat ve proteinde bulunan), yağ asitleri (yağdan), mineraller ve vitaminleri içerir. Bu bileşiklere toplu olarak besin maddeleri denir. (Havadaki oksijen genellikle bir besin maddesi olarak kabul edilmez; ancak, vücudun besin maddelerinden yararlanması için gereklidir.) Çoğu bilinen mamalar, bu besin maddelerinin kompleks karışımının ürünüdür. Köpeklerin minimum temel besin gereksinimleri ve besin maddesi izinleri, Ulusal Araştırma Konseyi’nin (National Research Council – NRC) köpek beslenmesiyle ilgili alt komitesi ve Amerikan Gıda Kontrol Memurları Birliği’nin (American Association of Feed Control Officers – AAFCO) hayvan maması komitesi tarafından belirlenmiştir. Bu standartlar, köpek mamaları formüle edilirken hayvan maması üreticileri tarafından kılavuz ilkeler olarak kullanılırlar.

Bir önceki yazımız olan Tibetan Terrier Hakkında Merak ettikleriniz başlıklı makalemizde etiketi hakkında bilgiler verilmektedir. Okumanızı Tavsiye Ederiz


Yorum yapın