Buradasınız: Ana sayfa - Köpek Saglıgı - Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunu Belirtileri 22 07 2013

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunu Belirtileri 22 07 2013

Köpeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunu Belirtileri 22 07 2013

dog_1

İdrar yoluyla ilgii problemler kedi ve köpeklerde sık görülür. Belirtiler çok ciddi şekilde kendini göstermesinin yanı sıra bazı hayvanlarda farkedilmeyebilir. Olası uyarıcı belirtilere karşı önbilgiye sahip olmanız hayvanınızın hayatını kurtarmanızı sağlar. İdrar yolu enfeksiyonu, üst ve alt idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere iki çeşittir. İltihaplanma böbreğe kadar varmışsa üst idrar yolu enfeksiyonu, mesane (idrar torbası) ve idrar kanalındaysa (üretra) alt idrar yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır.

İltihabın daha da ilerlemesinde piyelonefrit (böbrek pelvisini ve üriner yolları saran bir infeksiyona bağlı interstisyel nefrit), idrar yolu enfeksiyonları, prostat ve idrar yolu kanseri görülebilir. Bir rahatsızlık birden çok belirti gösterebilir.

- İdrara çıkamama
- İdrarda zorlanma
- Ağrılı idrar
- İdrarda kan
- İdrarda koku
- İdrarda bulanıklık
- İdrarı idrar yapılan kabın dışına taşırma
- İdrarı tutamama (uykuda idrar kaçırma)
- Bol sıvı tüketme isteği ve sonrasında idrara çıkma
- Karın ağrısı
- Genital bölgeyi emme isteği
- Uyuşukluk
- İştahın azalması
- Kusma ve/veya ishal

Bu belirtilerden birini veya birkaçını hayvanınızda görürseniz derhal veterinerinizi arayınız. İdrar yolu enfeksiyonları ve tıkanıklıkları hayvanın hayatını tehlikeye sokabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Köpek Eğitimi Bırak Ver Komutu başlıklı makalemizde Bırakver, etiketi ve komut hakkında bilgiler verilmektedir. Okumanızı Tavsiye Ederiz


Yorum yapın