Buradasınız: Ana sayfa - Genel - Kanarya Bilezik Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Takılmalıdır gerekli bilgiler

Kanarya Bilezik Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Takılmalıdır gerekli bilgiler

Büyük uğraşlar ile yavru aldıktan sonra ilk edapta yavruya bilezik takılması uygun bulunmaktadır. bu nedenle bu uygulamayı dikkatlice yapılması esastır.

Gözünüz aydın timbrado yavrunuz oldu peki nasıl bilezik takacağım diyorsanız işte size cevabı aşağıdaki resim ve açıklamaları okuyarak.Yeni doğmuş yavrunuzun ayağına bileziğini takabilirsiniz.Bilezik kuşun bir nevi nüfus cüzdanıdır ve kuşunuzun tanımlamasında kullanılır.Bilezik kişiye özeldir bu nedenle kendinize ait bir bilezik alabilmeniz için bir kanarya derneğine üye olmanız gerekmektedir.Ayrıca kuşunuzun yarışmaya katılabilmesi için bilezikli olması mecburidir.

Bir bileziğin üzerinde şu bilgiler bulunur.
41/315/09/001 (örnektir)
41: Bağlı bulunduğunuz derneğin kodu.
315: Dernek üye numaranız.
09: Hangi yıla ait olduğu.
001: Sıra numarası her doğan kuşun o yılın kaçın yavrusu olduğunu anlatır. 002-003….. diye devam eder.

Yavru kanaryaya bilezik takılma dönemi ortalama 7.- 8. güne denk gelir tabi bu kuşun durumuna göre de değişir. İyi beslenmiş kuş için geçerli olsa da cılız kalmış bir yavru için bu gün uzayabilir. Bilezikler kuşun yüzü kendimize dönükken sol ayağına takılır.

Resim 1: Yavrunun ayağı sol elde bilezik sağ elde durur ve önce ön üç ayak bilezikten geçirilir.

Resim 2: Üç parmak bileziğe geçirilir. Eğer bileziğin zorlanacağına inanırsanız bir krem veya vazelin sürebilirsiniz. Fakat gereksiz zorlamalardan kaçınınız.

Resim 3: Bu adımda resim üçteki konuma getirilen bilezik ve ayaklardan sonra arka ayak geriye doğru kıvrılır.

Resim 4: Son bölümde ise bilezik geri katlanmış parmağın üzerinden geriye doğru çekilir ve bilezik takma işlemi tamamlanmış olur.

Resim 1′deki gibi yavrunun ayağı sol elde bilezik sağ elde durur ve önce ön üç ayak bilezikten geçirilir.
(Eğer vakitli davranmaz iseniz yavrunun ayağı büyür ve bu işlemleri gerçekleştiremezsiniz). Artık işlem bitmiştir.Bundan böyle kuşunuz bir ömür boyu takacağı bileziğine sahip olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Kanaryalarda Yapay Tohumlama Yöntemi Kanarya hakkında Bilgi başlıklı makalemizde alma, eşleştişrme ve etiketi hakkında bilgiler verilmektedir. Okumanızı Tavsiye Ederiz

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,


Yorum yapın