Buradasınız: Ana sayfa - Genel - GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

01 African Grey profile yen GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

Papağan ailesinin en iyi konuşan türüdür. Ana vatanları Orta Afrika, Güney Amerika, Asya , Avustralya, Madagaskar Adaları ve Yeni Gine’dir. Yağmur ormanları, kayralar, geniş çayırlar habitatlarıdır. Doğada sürüler halinde yaşar, ağaçlardaki meyve ve tohumlarla beslenirler. Ortalama ömürleri 60-70 yıldır. Kanat açıklıkları 42-52 cm, ağırlıkları 450-550 gramdır. Doğada başka hayvanların seslerini taklit etmedikleri gözlenmiştir. Papağanlar iyi eğitilirlerse yaklaşık 1000 kelime konuşabilirler. İki alt türü vardır. En bilineni kırmızı kuyruklu Kongo Afrika gri papağanıdır. Diğeri daha küçük, daha koyu gri tüylü, kuyruğu kestane rengi olan Timneh gri papağanıdır. Her iki tür de iyi konuşur. 

BAKIMI

red parrot reading book hg clr GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

Dünyada yasa dışı yollarla alım-satımı yapılan hayvanların başında gri papağanlar gelmektedir. Pet shop’dan alacağınız papağanın CITIES belgesini mutlaka isteyin. Öncelikle papağanınıza uygun büyüklükte, altı ızgaralı bir kafes almalısınız. Pirinç kafesleri tercih edin. Pirinç olmayan bir kafes alacaksanız, boyası çıkmayan, fırın boyalı bir kafes olmasına dikkat edin. Kafesi evin aydınlık, doğrudan güneş almayan, cereyan olmayan bir yerine yerleştirin. Kafesine tırmanabile ceği birkaç tünek, birkaç oyuncak (zil,merdiven.çan)  koymalısınız. Suluk ve yemlikleri haftada 2-3 kez,kafesin altındaki ızgarayı haftada 2 kez ,kafesi ise ayda bir kez uygun temizlik malze meleri ve uygun dezenfektanlarla yıkamalısınız. Kafesin altına serdiğiniz kağıdı her gün temiziyle değiştirmelisiniz. Papağanlar banyo yapmayı severler. Sıcak mevsimlerde ayda 3-4 ,kış aylarında ayda 1-2 banyo yeterlidir. Banyo kuşunuzda alerjik reaksiyonlara yol açan tozların vücuttan atılması açısından da faydalıdır. Çiçek sulamada kullandığımız duş başlıklı sulama kapları bu iş için idealdir. Papağanınızı yıkarken suyun soğuk ve tazyikli olmamasına, kulaklarının içine kaçmamasına dikkat edin. Papağanınıza gece banyo yaptırmayın. Bütün gece nemli tüylerle kalması birçok hastalığı davet edebilir. Banyodan sonra odanın sıcak olmasına özen gösterin. Papağanınızın uzayan tırnaklarını da kesmelisiniz. Bunu yaparken yanlışlıkla damarlı canlı dokuyu kesmemeye dikkat etmelisiniz. Bu işlemi daha önce hiç yapmadıysanız denemeden önce veterinerinizden size nasıl yapılacağını göstermesini isteyin.

p12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR chic GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR p6 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

Gri papağanlarda cinsiyet tayini gözle yapılamaz. Cinsiyet ayrımı DNA testi veya endoskopik inceleme sonucunda yapılabilir. Kafesteki papağanlardan yavru alabilmek neredeyse imkansızdır. Çok zor eş seçerler. Eş seçebilmeleri için en az 15-20’lik gruplar gereklidir. Birçok gri papağanın tek eşli olduğu gözlemlenmiştir. Eylül-Temmuz ayları çiftleşmeleri için en ideal zamandır. Kuluçka süreleri 30 gündür ve yaklaşık 3-5 yumurta yaparlar. Erkek papağan kuluçkadaki dişiyi besler. Yavrulara anne ve baba kuş beraber bakarlar.

p7 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

Gri papağanların gözleri bir yaşına kadar siyah, daha sonraları gri ve 3 yaşına geldiklerinde sarımsı bir renk alır.3-30 yaş aralığında görünümünde bir farklılık olmaz. Gri papağanlar taklit yetenekleri çok fazla olan, eğlendirici sosyal hayvanlardır. Günde en az 3 saati kafes dışında geçirmelidirler. Çok uzun süre kafeste kalan kuşlar strese girerler. Ellenmekten ve okşanmaktan çok hoşlanmazlar. Kafes dışında tünekten kaçmaması ve kafesin içinde sağa sola çarpıp yaralanmaması için kanat uçlarındaki ilk 3 tüy bırakılarak, sonraki 7 tüy kesilir. Bu sakıncaları ve faydaları tartışmaya açık bir uygulamadır.  İlla kuşunuzun kanat tüylerini kestirecekseniz, bunu uzman bir hekime yaptırmalısınız.

p8 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR kanatkesimi1 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

BESLENME

Doğada papağanlar ağaçlardaki meyve ve tohumları yiyerek beslenirler.

Evde papağanınıza verebileceğiniz başlıca gıdalar:

Hazır kaliteli paket kuru mamalar, tuzsuz ay çekirdeği, yer fıstığı, yulaf, katı yumurta, haşlanmış patates, mısır, sütlü kuru ekmek, fındık, sorgum, marul, muhtelif meyve, küçük porsiyonlar halinde pişmiş et ve peynir, yeşillikler vs. Önemli olan papağanınızın günlük menüsünde en az 3-5 farklı gruptan yiyecek olmasıdır. Porsiyonların çok küçük olmasına dikkat edin. Papağanınızın dışkısını kontrol edin. Çok fazla yeşillik ve meyve (kavun, karpuz, turunçgiller vb.)  kuşunuzu ishal yapabilir. Kafeste her zaman taze içme suyu bulunmalıdır.

EVCİLLEŞTİRME VE KONUŞMA EĞİTİMİ

oiseaux 14 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

Yeni aldığınız kuşunuzu kafesine ve yeni evine alışabilmesi için ilk birkaç gün rahatsız etmeyin. Onunla hep yumuşak sesle konuşun, ani hareketler yapmayın. Sevdiği yeşillikleri ve meyveleri onunla konuşarak ona ikram edin. Mümkünse hep aynı kişi kuşu beslesin. Kuş size alışana kadar kafese elinizi sokmayın; bunun yerine tüneğe benzeyen bir sopa kullanın. Kuş çekinmeden uzattığınız sopaya çıkana kadar sabredin. Onu okşamak veya ellemek için çok ısrarcı olmayın. Zamanla aranızdaki güven artacaktır. Gri papağanlar yaklaşık 1000 kelime öğrenebilirler. Daha iyi konuşabilmeleri için dillerine kesik atmak hiçbir işe yaramayan, zararlı ve saçma bir uygulamadır. Harcanan emek ve süre, kalıtım, bireysel yetenek, geçmiş deneyimler kuşun iyi konuşabilmesinde rol oynayan faktörlerdir. Kuşunuza konuşma öğretirken kısa kelimelerle başlayın ve eğitimlerine hiç ara vermeyin. Öğrendikleri kelimeleri tekrar etmezlerse unuturlar. Amerikalı Dr.İrene Pepperberg gri papağanların 6’ya kadar sayabildiklerini, renkleri ve boyutları ayırt edebildiklerini ve birçok objenin ismini bildiklerini çalışmalarıyla ispat etmiştir. Ünlü papağanı Alex  (2007 ‘de öldü)  ile yaptığı çalışmalar tüm dünyayı hayrete düşürmüştür. www.alexfoundatıon.org adresinden üzerinde çalışmakta olduğu internet projesi ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

p4 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR p2 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR p5 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR p11 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

TÜY YOLMA SEBEPLERİ

Papağanlar aniden tüylerini yolmaya başlayabilirler. Strese bağlı durumlarda bitter peak adı ile satılan ekşi tatlı spreyler kullanabilirsiniz.

Başlıca tüy yolma sebepleri:

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARkaraciğer ve böbrek hastalıkları

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARbakterial ve viral hastalıklar

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARparazit ve mantar enfeksiyonları

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARdengesiz beslenme,(vit-A. ,calcium eksikliği)

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARsigara dumanı

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARuygun olmayan kanat kesimi

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARhormonal dengesizlik

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARyetersiz nem ve yetersiz gün ışığı

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARhareketsizlik, dar ve küçük kafes

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARyaşam alanının değişmesi (yeni kafes, yeni ev)

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARüreme mevsimine girilmesi

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARyetersiz uyku

KUŞUNUZ MEYVE YEMİYORSA

0018 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

Kuşunuzun sindirim ve boşaltım sisteminin iyi çalışabilmesi için meyve yemesi önemlidir. Papağanınızın kuru mamasını kaldırın.3-4 saat yiyecek bir şey vermeyin ve acıkmasını sağlayın. Sonra yemesini istediğiniz meyveyi ikram edin. İlgilenmezse kafesin tellerine takın. Bunu her gün tekrarlamalısınız.Yemesini istediğiniz meyveyi kafesin önünde siz de yiyin.Genelde papağanlar sahiplerinin yediği yiyecekleri daha iştahla yerler.

PAPAĞAN HASTALIKLARI

960137 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR

Zayıflama, iştahsızlık, ilgisizlik, tüylerini kabartıp başını kanatlarının arasına sokmak, ishal, tüy yolma, hareketsizlik, burun akıntısı, göz kızarıklığı ve iltihabı, kanatların aşağı sarkması, kanama, solunum problemleri, tüylerde kirlenme ve matlaşma hastalığın belli başlı belirtileridir. Papağanlar narin kuşlardır. Çok çabuk hastalanırlar. Hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz hayati önem taşır.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARSoğuk algınlığı enfeksiyonları—Isı değişimleri, cereyanda kalmak en yaygın sebepleridir. Başlıca belirtileri nezle, hapşırık, hırıltılı zor solunum, burun akıntısıdır.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARNewcastle hastalığı—Viral, ölümcül olabilen bir hastalıktır. Hastalık çiğ yumurta kabuğundan, serçe dışkısından bulaşabilir. İştahsızlık, ateş, solunum güçlüğü, ishal, başın ters yöne dönmesi, denge kaybı, göz kapaklarında iltihaplanma, kramplar, kendi çevresinde dönme bu hastalığın belirtileri olabilir.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARPsittacose—Chlamydia psittaci isimli bakterinin sebep olduğu, insana da bulaşabilen bir hastalıktır. Son 20 yılda yaygınlaşmıştır. Bakteri kuşun burun bölgesine, doku ve tüylerinin içine yerleşir. Kuşlarda iştahsızlık, hareketsizlik, uyku hali gibi belirtiler görülür. Burun salgıları ve tüylerdeki bakterileri soluma ile insana geçer. Gagalama ve ısırma yolu ile bulaşma ihtimali düşüktür. İnsanda üst solunum yollarından kan yolu ile tüm dokulara yayılır. Kuluçka devresi 7-14 gündür. Yüksek ateş, titreme, baş ağrısı, kuru öksürük, solunum güçlüğü, boyun ağrısı, farenjit, boyun lenflerinde şişme hastalığın insanlardaki belirtileridir. Her 4 hastadan birinde burun kanaması, kas ağrısı görülür. Hastaların %70 inde dalak büyür. Menenjit hastalığı ile karıştırılabilir.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARMide enfeksiyonları—Bakterilerin sebep olduğu hastalıklardır. Kuşunuz günlük gıdasını almasına rağmen kilo kaybeder. Dışkısında sindirilmemiş gıdalar görülür. Kusma, ishal diğer belirtilerdir.   –dışkıda sarı renk, karaciğer bozukluğu;   –dışkıda kan, zehirlenme;   –ishal, üşütme, stres, yanlış beslenme belirtileridir.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARKabızlık—Hareketsizlik, yanlış beslenme başlıca sebepleridir. Taneli bitki, taze meyve ve yeşillik oranlarını arttırmalısınız. Kabızlık devam ederse ilaç tedavisi gerekebilir.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARKüf-mantar hastalığı—Birtakım küf ve mantarların kuşun burun deliklerine yerleşmesi ile hastalık oluşur. Bu küf ve mantarlar zamanla burun deliklerini tahrip eder. Burun delikleri büyür. Vit-A eksikliği kuşun bu hastalığa daha kolay yakalanmasına sebep olur. Burun akıntısı, burun deliklerinde kaşınma ve şişlik bu hastalığın belirtileridir. Veteriner hekiminiz burun deliklerinde biriken tortuları temizleyecek ve gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARAyak-göz-gaga mantarları—İyi temizlenip dezenfekte edilmeyen kafeslerde zaman içinde bir takım mantarlar üreyebilir. Gaganın pürüzlü bir hal alması, ayaklarda ve gözde pullanma, matlaşma mantar hastalığının belirtileridir.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARSalmonella—Hastalığı taşıyan fareler tarafından kirletilmiş kuş yemleri, iyi kaynatılma mış yumurta kabuğu ve pişmemiş yumurta sarısı bu hastalığı papağanınıza geçirebilir. Salmonella insana da geçen bir hastalıktır. Hasta kuş sessizleşir, tüyleri kabarıktır. Kanlı ishal, zor nefes alımı, boynun bir tarafa dönük durması, kramplar bu hastalığın belirtileri olabilir. Yumurtayı kuşa vermeden çok iyi haşlamak, piyasada satılan kalitesiz, markasız açık yemleri almamak dikkat etmeniz gereken hususlardır.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARKafes bitleri—Bunlar küçük kırmızı dış parazitlerdir. Dikkatli bakıldığında gözle görülürler. Kafesin ve kuşun komple uygun ilaçlarla temizlenmesi gerekir.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARGaga üstü uyuz hastalığı—Uyuz böceği kuşun gagasının üstündeki deriye yerleşir. Buradan burun üzerindeki ete ve göz kapaklarına yayılır. Kuş bu bölgeleri devamlı kaşır. Bazen papağanlar hastalık belirtisi göstermeden bu uyuzu taşıyıp, diğer kuşlara bulaştırabilirler.

oiseaux 12 GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLARKursak iltihabı—Bozuk yem, kirli içme suyu sebep olur. Kuşta, boğulma, kusma, baştaki tüylerin birbirine yapışması gibi belirtiler  gözlemlenir.

Bir önceki yazımız olan HAMSTER HAKKINDA BİLGİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Did you like this? Share it:


GRİ PAPAĞANLAR (JAKO) HAKKINDA BİLGİ NE YERLER NERDE YAŞARLAR için yapılan yorumlar : 20 Yorum yapıldı


 1. 1 Habibe korkmaz  yorumladı. 14:45 - 14 / 06 / 2010:

  inşallah cevap verirsiniz,

  benim 18 yaşında papağanım var. onu çok temiz beslediğimi düşünüyorum. fakat burun hastalığı oldu. bazı veterinerler kuşlardan anlamadığını söylediler. bir tanesi vitamin eksikliği var deyip A vitamini verdi. burnu 7 gündür aynı genişlikte. ilaçlarını kullanıyorum. tekrar eski haline dönmeyecekmi. ne kadar kullanmam gerekli bu ilacları. Ben çarlimi çok seviyorum. Allah ona sağlık versin .

  teşekkürler.

 2. 2 admin  yorumladı. 23:22 - 14 / 06 / 2010:

  Merhabalar…
  http://www.kopekburada.org sitesi Sadece Köpeklere değil Tüm canlılara gerekli Özen ve itinayı Fazlasyla sunmaktadır.
  Sizin yaşamız oldugunuz durum hakkında yarın 15-06-2010 tarihinde tahmini olarak 11 gibi gerekli detavi yontemi yazılacak ve sizinle paylaşılacaktır.
  Ne olursa olsun tum canlıların yaşama HAKKI oldugunu unutmadan site ziyaretcilerimize ve müşterilerimize MEMNUNİYET SATMAKTAN mutluluk duyuyoruz.
  Bizden ayrılmayın. Bizi Dostlarınızada anlatınız sitemizi yaygınlaştırınız….Teşekkürler…

 3. 3 Y@B@NCI  yorumladı. 21:37 - 04 / 02 / 2011:

  ellerinize saglik harika acicklamalriniz var her sey icin tesekürler.sitenizi severek tavsiye ediyorum arkadaslarima.en guzel gungler sizinle olsun

 4. 4 admin  yorumladı. 09:59 - 05 / 02 / 2011:

  Gerekli İlgi ve alakanız için Teşekkür ederim.

 5. 5 ayhan  yorumladı. 17:59 - 06 / 06 / 2011:

  teşekkürler .yeni bir papağan sahibi olarak verdiğiniz bilgiler için sağolun.yalnız benimde jakom tüy yoluyo.geldiğinde daha fazla çıplaktı.şimdi biraz tüylendi ama az da olsa yine tüy yoluyo.ağaç dalı veriyorum oyalansın diye.doğru yapıyomuyum acaba.teşekkürler…

 6. 6 memet  yorumladı. 17:44 - 28 / 06 / 2011:

  slm öncelikle vreceğiniz cvp için daha şimdiden tşk ederim. jako papağanı sıcak havayımı sever soğuk havayımı?tşkler

 7. 7 admin  yorumladı. 16:47 - 11 / 07 / 2011:

  Ortam sıcaklıgı yeterli dir

 8. 8 kuşçu  yorumladı. 22:03 - 11 / 07 / 2011:

  arkadaşlar benim 8 aylık bir jakom var hırlaması hala bitmedi ve alışmıyor hiç evcil olmaya niyeti yok nasıl bir çare önerirsiniz ? sizden cevap bekliyorum

 9. 9 Muhammed  yorumladı. 03:15 - 21 / 07 / 2011:

  JAKO PAPAĞANLARI HAKKINDA COK GENIS BILGI ALMAK ISTIYORSANIZ ASAGIDAKI LINK I TIKLAYINIZ
  http://www.facebook.com/Jako.Parrots

  dn: Admin Arkadaşım gercekten cok tesekkurler cok ayrıntılı anlatmıssın herseyı ıznın varsa bazı bolumlerı http://www.facebook.com/Jako.Parrots sayfamızda yayınlamak ıstıyorum…

 10. 10 özlem  yorumladı. 00:20 - 24 / 07 / 2011:

  benım papaganım konuşmaya başlamıştı fakat hastalandı uzun zaman dır bır ıkı kelıme duyuyorum oda kısık sesle soyluyor tuglerınıde yoluyor kanatlarını ama asırı değil ilk aldıgımda sabah hava aydınlanırken herhezı ayaga kaldırırdı ıslık seslerıyle sımdı cok az otuyor hasta değil ama mutsuzmu bılemıyorum bana kendını sevdırıyor cagırınca gelıp yem yıyor

 11. 11 ece  yorumladı. 16:22 - 26 / 07 / 2011:

  ben bu siteye çok teşekür ederim çok gzl şeyler var benimde bir papağanım var ve daha 3 yaşında ve onu çok seviyorummm..

 12. 12 FADIL ÖZKOÇ  yorumladı. 09:00 - 31 / 07 / 2011:

  MERHABA

  BENİM JACO TÜYERİ GELDİ VE EVDEN KAÇTI BAŞKA BİR EVİN DUT AĞACINDA DURUYOR 1,5 AYDIR AYNI YERDE KAFESEDE GİRMİYOR BUNU NASIL YAKALAYABİLİRİM BİR FİKRİ OLAN VARMI ACABA.
  TEŞEKKÜR EDERİM.

  FADIL ÖZKOÇ

 13. 13 diyar ertüş  yorumladı. 11:04 - 27 / 08 / 2011:

  BENİM papağanım vahşileşmiş veteriner vitamin verdi ama işe yaramadı bende attım gitti

 14. 14 metin  yorumladı. 18:12 - 10 / 11 / 2011:

  allah rızası için bana jako verebilecek olan versim cennet papağanım var eğitimli konuşan onları vereyim takas edek nolur tel: 0538 731 44 59

 15. 15 Murat ERKAN  yorumladı. 17:10 - 23 / 12 / 2011:

  Merhaba …

  Kardeşim tarafından hediye edilen bir jako papağanım var… Yaklaşık 5 aydır bakıyorum … Aldığımda adını yakup koyun demişlerdi ama biz çiko koymayı uygun gördük ve artık kendi ismi söyleyebiliyor … Lakin evi çok pislettiği için iş yerime getirdim … Uygun ortamım yok … Onun için Papağanımı satmak istiyorum … Ankara , Çankaya da oturuyorum … Eğer bir jako papağan almak isteyen olur ise telefon numaram 542 243 96 32 veya 530 304 78 92 …

  Çok özel hayvanlar, bakımları ve diğer tüm konularda da özel olmak gerekiyor … Bunu sahip olanlar bilir …

  İyi Günler …

 16. 16 yaren  yorumladı. 18:03 - 15 / 02 / 2012:

  benim papağan açlıktan ölecek ama hala meyve yemiyor.!! sürekli çekirdek yiyo.. ve yaklaşık 3aydır benimle ama hala hırçın. bu hayvanın sonu ne olacak:)

 17. 17 Görkem  yorumladı. 19:41 - 12 / 03 / 2012:

  Arkadaşlar benim çok güzel bir papağanım var jako papağınıymış bilmiyordum ama 10 yaşındayım ona iyi bakıyorum fakat 2 tane papağanım vardı. 1.csi öldü ama bilmiyorum galiba kabız olmuş. :( 1.csinin adı: şakir di öldü ama. :( 2.sinin adı: yakup ölmedi ama yakupta ölür diye korkuyorum. Hrr laması gitti spiderman gibi tavanlara tırmanıyor. Her gün bi yeri boş durmaz fıstık istiyor dışaraya çıkmassa kanat çırparak zarar veriyor kendine. Çıkarıncada girmiyor. Ben dışarı çıkartiyimi çıkartmiyimi ?

 18. 18 semih  yorumladı. 21:56 - 15 / 03 / 2012:

  benim jako papağanım bu aralar derin derin ve sık bir şekilde nefes almaya başladı nefes darlığı çekiyo gibi.sanırım ateşide var.ne yapmalıyım bir fikri olan varmı ?

 19. 19 fatih  yorumladı. 19:29 - 26 / 03 / 2012:

  slm arkdaşlar benim bir çift jakom var yakup gümüş bunların araları çok iyi .. bizde 4 gözlee bebek bekliyoruz :)
  gümüş bu aralar yerleri debelemeye başladı acaba gebemi anlayamadık gitti yumurtlucağı ortamıda yarattık
  ama merakımdan sormak istedim yumurtlama belirtileri nasıl olur bilen varsa ne olur yazsın ..

 20. 20 volkan  yorumladı. 20:20 - 08 / 05 / 2012:

  arkadaslar meraba ben jago papagan aldım daha yabanı bagıryor ama bagırırken hırlaması var sankı ne yapabılırım gecsıb dıye yardımcı olabılırmısınız


Yorum yapın