Fareler hakkında Fare ne yer nerde yaşar Özellikleri Detaylı Bilgileri aşağıdaki makalede bulabilirsiniz.

Fareler den nasıl kurtuluruz. Fare ilaçarı hangileridir. Etkin fare çözümleri

Fareler omurgalı hayvanlar içinde incelenen kemirgen bir hayvandır. Vücut yapısı olarak baş, vücut ve kuyruk kısımları vardır. Bedeninin altında 4 adet ayağı bulunur ve kuyrukları ince ve uzun yapıdadır. Besin olarak her türlü yiyeceği yerler ve memeli bir hayvan olup yavrularını süt ile beslerler. Fareler insanların besinine ortak olan ve insanlara birçok zarar veren bir haşeredir. Fareler türüne bağlı olarak farklı ortamlarda bulunabilirler.

fare ilaçlama

Fareler besin olarak önüne çıkan her türlü maddeyi yerler. Fareler bulunduğu ortama bağlı olarak farklı besinleri tüketirler. Genel olarak fareler ağaçların taze köklerini ve taze kısımlarını, sebzeleri, meyveler, börtü böcek gibi ufak canlıları, ölü hayvan leşlerini, deri eşyaları, insan ve hayvanların yumuşak dokularını olmak üzere her türlü maddeyi yerler. Yani beslenmesinde hem otçul olarak beslenirler hem de etçil olarak beslenirler.

kemirerek yerler. Farelerin diş yapıları çok sağlam olup buldukları kabuklu maddelerin kabuklarını da büyük ustalıkla kemirerek parçalar ve yerler. Farelerin dişleri kemirme ile aşındığı zaman kendini yenileme özeliğine sahiptirler. Bunun içindir ki en sert mermerleri bile kemirirler ve delerler.

fare ilaçlama

fare ilaçlama

Fareler yaşadığı ortama bağlı olarak farlı besinleri yerler. Ama en çok sevdiği yiyecekler arasında hayvansal ürünlerden oluşan yiyeceklerdir. Ayrıca fareler tahıl ve hububat gibi maddeleri zevkle besin olarak tüketirler. Genel olarak fareler ortamda buldukları her şeyi yerler. Fareler tarlada yaşıyorsa besin olarak farklı maddeleri kullanırlar. Şayet fareler lağımda ise beslenmesi daha farklıdır.

fare ilaçlama

Fare haşeresi beslenmek için insan ve hayvanları ısırıp kanını emmez. Fakat fareler aç kaldıklarında insan ve hayvanların kulak, burun ve yumuşak dokularını kemirirler. Ayrıca evde beslenen kuşları ve akvaryum balıklarını da besin olarak tüketirler. Fareler kışın sıcak ortam bulmak için hayvan ağıllarına girerler. Hem yuvası için bu hayvanların kıl tüy ve yünlerini yolarlar hem de hayvanlara verilen yemden tüketip bu besinlerini çalarlar.

fare ilaçlama

Farelerin üremesi ve çoğalması diğer haşerelerden farklıdır. Çünkü fareler üremede canlı yavru doğururlar. Ve yavrularını süt ile beslerler. Yani fareler memeli hayvanlardır. Fareler türüne bağlı olarak yılda farklı sayıda çoğalırlar ve farklı sayıda canlı yavru doğururlar. Genel olarak fareler yılda 4 – 6 defa doğururlar ve her batımda 6 – 12 adet yavru yaparlar.


fare ilaçlama

1 – Ev faresi yapı olarak ufak yapılı hayvanlardır. Boyları genellikle birkaç cm den 10cm kadardır. Çatı fareleri 20 – 25cm kadarken lağım fareleri de 30cm kadardır.
2 – Ev faresi yaşam olarak genellikle insanların yaşadığı alanları tercih ederler. Lağım faresi ise yaşam alanı olarak lağım sularını ve tarla faresi ise ekinler arasında yaşarlar.
3 – Ev faresi sürekli beslenmek için evlerdeki mevcut gıdaları kullanırlar. Fakat diğer fare türleri aç kaldıklarında insanların yaşam alanlarına gelirler.


fare ilaçlama

Fare istasyonu farelerin evlere ve iş yerlerine geldiği ve yoğun olarak dolaştığı bölgelere kurulur. Fare istasyonları yanlardan giriş ve çıkışları olan delikli bir kutu şeklindedir. Bu istasyonlar içindeki fare ilaçları diğer hayvanlar tarafından kullanılmasını engeller ve ilacın dış etkilerden etkilenmesini önler.


Bir önceki yazımız olan Kedi Cinsel Olgunluk Yaşı ve Kısırlaştırılması Hakkında Detaylı Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!